top of page

HAKKIMIZDA

İzz-et Çiftliği, 2020 yılında faaliyete başlamıştır.

İzz-et Çiftliğinin asıl amacı elit bir koyun ırkı popülasyon oluşturmak ve Türkiye koyun yetiştiricilerine sertifikalı erkek ve dişi damızlıklar sağlamaktır. Nitekim kuruluşundan çok kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen yetiştiricilerine damızlık koç ve dişi toklu vermeye başlamıştır.

Türkiye’de Merinos koyun yetiştiriciliği 1934 yılında Almanya’dan Karacabey Harasına getirilen Alman Et Merinosları ile başlamıştır.  Harada Kıvırcık koyunları getirilen bu Merinos koçlar ile melezlenerek Karacabey Merinos koyun ırkı geliştirilmiştir.  Karacabey Merinos koyunu, yüksek besi performansı yeteneğini, kaliteli karkas ve yapağı özelliklerini Alman Et Merinosundan ve hastalıklara dayanaklılığını, sağlam yapısı ve kaliteli et özelliklerini Kıvırcık koyunundan almıştır.

Merinos koyunu genel olarak vücut, baş ve bacaklar beyaz renkte olup kuyruk ince ve uzundur. Koyunlara genellikle boynuzsuz olmasına karşın koçlar boynuzlu olabilmektedir.  Boyun kalın ve kuvvetli, sırt düz ve geniş, sağrı geniş, butlar derin ve dolgundur. Yapağı homojen ve incedir. Merinos ülkemizde yetiştirilen koyunlar içinde en iyi besi performansına sahip olup kuzular 4-5 aylık yaşta yoğun besi ile 50 kg canlı ağırlığa ulaşabilmektedirler.

Kuzu tutan kız

TÜRK MERİNOSU

Merinos ırkı ilk olarak 1843 yılında İspanya’dan getirilmiş olmasına karşın asıl Merinos yetiştiriciliği çalışmaları Cumhuriyetin ilanını takiben 1934 yılında Almanya’dan ithal edilen Alman Et Merinosları (Deutsches Merinofleishschaf) ile başlamıştır. Alman Et Merinosları Türk Merinosunu oluşturmak üzere Karacabey Harasında Kıvırcık koyunları ile melezlenerek Karacabey Merinosu, Konya Harasında Akkaraman koyunları ile melezlenerek Orta Anadolu (Konya) merinosu geliştirilmiştir.

koyun

Türk Merinosu Avantajları

Neden Türk Merinosu Yetiştirmeliyiz?

  • Merinos Türkiye’de yaklaşık 80 yıldır yetiştirilmektedir.

  • Ülke koşullarına ve hastalıkların karşı iyi bir adaptasyona sahiptir.

  • Ülkemizin hemen hemen tüm bölgelerinde yetiştirilebilir.

  • Türkiye’de en yayın yetiştirilen kültür ırkı (2 milyonun üzerinde) merinos yetiştirilmektedir.

  • Sürü halinde yaşama içgüdüsüne sahip olup sürü idaresi kolaydır.

  • Yılın her ayında kızgınlık gösterir. Bu özellik merinostan yılda daha fazla kuzu alma imkanı verir.

  • İkizlik oranı yüksektir (%40-60)

  • Kuzularda besi performansı yüksektir. 4-4.5 ayda ortalama 50 kg canlı ağırlığa ulaşabilir.

  • Kaliteli ve bir örnek yapağı verir.

bottom of page